Początki kariery Jakuba Kiwiora w Polsce
Jakub Kiwior urodził się 15 lutego 2000 roku w Tychach, gdzie rozpoczął swoją przygodę z piłką nożną. Pierwsze kroki stawiał w lokalnych klubach – najpierw w Chrzcicielu Tychy, a następnie w Gromie Tychy. Jego talent szybko zwrócił uwagę szkoleniowców, co zaowocowało transferem do juniorów GKS Tychy. Mimo że nie zadebiutował w pierwszej drużynie, jego potencjał był na tyle duży, że w 2016 roku trafił do akademii belgijskiego RSC Anderlecht.
Przełomowy okres w Belgii i Słowacji
W Anderlechcie Kiwior rozwijał się pod okiem doświadczonych trenerów, zdobywając mistrzostwo Belgii U-17 w sezonie 2016/2017. Jednak prawdziwy przełom w jego karierze nastąpił po transferze do słowackiego FK Železiarne Podbrezová w 2019 roku. Tam szybko stał się kluczowym obrońcą, a jego bramka w meczu z AS Trenčín została uznana za gol miesiąca w Fortuna lidze. Kolejnym przystankiem było MŠK Žilina, gdzie kontynuował świetne występy, trafiając m.in. w finale Pucharu Słowacji.
Włoska przygoda: Spezia Calcio i awans do Serie A
W sierpniu 2021 roku Jakub Kiwior za 1,5 mln euro dołączył do Spezii Calcio, która grała wówczas w Serie A. Początkowo miał problemy z adaptacją, ale już po kilku miesiącach stał się filarem defensywy. Jego wszechstronność pozwalała mu grać zarówno jako środkowy obrońca, jak i defensywny pomocnik. Włosi docenili jego umiejętności, a dobre występy zaowocowały transferem do jednego z największych klubów w Europie.
Transfer do Arsenalu i debiut w Premier League
W styczniu 2023 roku Kiwior został piłkarzem Arsenalu za rekordową kwotę 25 mln euro, stając się piątym najdroższym Polakiem w historii. W londyńskim klubie zadebiutował w Lidze Europy, a wkrótce potem w Premier League. Pierwszą bramkę dla „Kanonierów” strzelił w meczu z Wolverhampton Wanderers, a w sezonie 2023/2024 coraz częściej pojawiał się w wyjściowym składzie, zwłaszcza po kontuzji Gabriela Magalhãesa.
Jakub Kiwior w reprezentacji Polski
Debiut Kiwiora w kadrze narodowej miał miejsce w czerwcu 2022 roku w meczu Ligi Narodów z Holandią. Szybko stał się podstawowym obrońcą reprezentacji, występując na Mistrzostwach Świata 2022 w Katarze, gdzie Polska dotarła do 1/8 finału. W 2023 roku zdobył swoją pierwszą bramkę dla „Orłów” w towarzyskim starciu z Niemcami, zapewniając zwycięstwo 1:0.
Życie prywatne i zainteresowania poza boiskiem
Jakub Kiwior w 2023 roku ożenił się z Claudią Kowalczyk, z którą często pojawia się na oficjalnych wydarzeniach i w mediach społecznościowych. Poza piłką interesuje się również finansami – ukończył studia ekonomiczne i angażuje się w projekty związane z rozwojem płatności bezgotówkowych.
Przyszłość Jakuba Kiwiora – czy czeka go kolejny transfer?
W ostatnich miesiącach pojawiały się spekulacje dotyczące ewentualnego odejścia Kiwiora z Arsenalu. Mimo dobrych występów, Polak wciąż musi walczyć o miejsce w składzie z takimi zawodnikami jak William Saliba czy Gabriel. Media donoszą, że zainteresowanie nim wyrażają m.in. Bayer Leverkusen, Juventus i Napoli. Jeśli zdecyduje się na zmianę klubu, może szukać drużyny, w której będzie miał większą szansę na regularną grę.
Podsumowanie dotychczasowej kariery i plany na przyszłość
Jakub Kiwior to jeden z najbardziej obiecujących polskich piłkarzy młodego pokolenia. Jego kariera to przykład ciężkiej pracy i konsekwencji – od małego klubu w Tychach po grę w Premier League i reprezentacji Polski. Choć wciąż stoi przed nim wiele wyzwań, jego determinacja i talent sugerują, że może osiągnąć jeszcze więcej. Kibice z niecierpliwością śledzą jego kolejne kroki, zarówno na boisku, jak i poza nim.