Kim jest Grzegorz Braun?
Grzegorz Braun to postać, która od lat wzbudza skrajne emocje w Polsce. Urodzony 11 marca 1967 roku w Toruniu, jest nie tylko politykiem, ale również reżyserem, scenarzystą, publicystą i byłym nauczycielem akademickim. Jego działalność zarówno w świecie filmu, jak i polityki, pozostawia po sobie wiele kontrowersji, które czynią go jednym z najbardziej rozpoznawalnych, a zarazem krytykowanych przedstawicieli polskiej sceny publicznej.
Droga artystyczna i naukowa
Braun ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim, a później podjął pracę na tej uczelni, gdzie prowadził zajęcia z dziennikarstwa. Jego zainteresowania filmowe zaowocowały ponad 20 tytułami dokumentalnymi, wśród których wyróżniają się takie produkcje jak „Plusy dodatnie, plusy ujemne”, traktujący o kontaktach Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa, czy „Luter i rewolucja protestancka”, krytykujący reformację. Współtworzył także telewizyjne cykle takie jak „Errata do biografii”, demaskujący rzekome agenturalne związki znanych Polaków.
Początki działalności politycznej Grzegorza Brauna
Pierwsze kroki w polityce Braun stawiał już w latach 80., angażując się w działalność opozycyjną przeciwko komunistycznym władzom. Był członkiem Pomarańczowej Alternatywy, a także uczestniczył w strajkach studenckich we Wrocławiu. W 2015 roku postanowił kandydować na urząd prezydenta Polski, jednak zajął odległe 8. miejsce. W kolejnych latach skupił się na budowaniu własnego ruchu politycznego, powołując do życia inicjatywę „Pobudka”, która głosiła hasła w rodzaju „Kościół – Szkoła – Strzelnica – Mennica”.
Grzegorz Braun w Konfederacji i Sejmie
W 2019 roku Braun wstąpił do Konfederacji Wolność i Niepodległość, a później utworzył własną partię – Konfederację Korony Polskiej (KKP). W tym samym roku uzyskał mandat posła na Sejm, który sprawował przez dwie kolejne kadencje. Jego wystąpienia w parlamencie często wzbudzały kontrowersje – od grożenia ministrowi Adamowi Niedzielskiemu słowami „Będziesz pan wisiał”, po zniszczenie mikrofonu podczas wykładu historyka Jana Grabowskiego w Niemieckim Instytucie Historycznym.
Skrajnie prawicowe poglądy Brauna
Polityk znany jest z radykalnych przekonań, które plasują go na skrajnej prawicy. Jest zwolennikiem całkowitego zakazu aborcji i zapłodnienia in vitro, które nazywa „niegodziwą procedurą”. Otwarcie popiera karę śmierci dla „zdrajców i morderców”, a także głosi tezy o uprzywilejowanej pozycji Żydów w Polsce, co przyniosło mu zarzuty antysemityzmu. W 2024 roku wywołał skandal, gdy podczas minuty ciszy w Parlamencie Europejskim przerwał obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz krzycząc: „Módlcie się za ofiary żydowskiego ludobójstwa w Gazie”.
Grzegorz Braun a pandemia COVID-19
Braun wielokrotnie podważał istnienie pandemii i sprzeciwiał się obostrzeniom. Uczestniczył w protestach przeciwko szczepieniom i lockdownom, a w Sejmie konsekwentnie odmawiał noszenia maseczki. Ponadto promował książkę „Fałszywa Pandemia”, wydaną przez jego fundację. Jego zachowanie doprowadziło do konfliktów z marszałkami Sejmu i licznych interwencji służb porządkowych.
Kontrowersyjne zachowania europosła
Po wyborze do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku Braun kontynuował swoje kontrowersyjne działania. W październiku 2023 roku zgasił gaśnicą chanukiję w Sejmie, co spotkało się z potępieniem nawet ze strony jego własnej partii, Konfederacji. W 2025 roku zdarł i podpalił flagę UE w Katowicach, a także zamalował wystawę LGBT w Opolu. Każda z tych akcji kończyła się postępowaniami karnymi i grzywnami.
Rodzina i życie prywatne Grzegorza Brauna
Braun pochodzi z rodziny o artystycznych korzeniach. Jest synem reżysera Kazimierza Brauna i bratankiem byłego prezesa TVP Juliusza Brauna. W 2014 roku ożenił się z Aleksandrą Gruziel, montażystką filmową, z którą ma troje dzieci. Jest związany z tradycjonalistycznymi środowiskami katolickimi, w tym z Bractwem Kapłańskim Świętego Piusa X, znanym z krytyki reform Soboru Watykańskiego II.
Czy Grzegorz Braun będzie prezydentem?
W styczniu 2025 roku ogłosił kandydaturę w wyborach prezydenckich, mimo że Konfederacja poparła Sławomira Mentzena. Jego radykalne hasła i konflikty z prawem sprawiają, że szanse na zwycięstwo są niewielkie, ale Braun pozostaje ważnym głosem dla części elektoratu. Jego działalność – zarówno polityczna, jak i artystyczna – prawdopodobnie jeszcze nie raz wzbudzi emocje w Polsce.