Promocyjne wejściówki do aquaparku Tatralandia
Promocyjne wejściówki do aquaparku Tatralandia
Relaks w basenach termalnych
Relaks w basenach termalnych
Wypoczynek w gorących źródłach
Wypoczynek w gorących źródłach
Udany wypoczynek i dobra zabawa gwarantowana!
Udany wypoczynek i dobra zabawa gwarantowana!

Niezwykły Przewodnik

Oddajemy dzisiaj w Twoje ręce przewodnik po miejscu, do którego zawsze chętnie wracamy. Kraju Wysokich i Niskich Tatr, zagłębiu gorących źródeł i krainie jaskiń kresowych. Ojczyźnie Janosika i Andy'ego Warhol'a. Przewodnik po świecie, w którym złote bażanty to napój wyskokowy, równie zresztą popularny jak kofola,  czekolada jest studencka,  ser wyprażany, a haluszki bryndzowe.

Oto z czym kojarzy się kraj naszych południowych sąsiadów. Ale musicie wiedzieć, że Słowacja to znacznie więcej i o tym „więcej”, lecz w zasadzie nie tylko o tym, będzie traktował ten Przewodnik.  

Zdravím!
Gosia Mękal

Haluszki z bryndzą<p>Haluszki<p> Pyszny smażony ser z żurawiną<p>Smażony ser<p> Najbardziej znane piwo słowackie<p>Złoty Bażant<p>

Oto, czego możecie się spodziewać miedzy innymi

Słowniczek

Dokumenty dla dziecka

Ambasady na Słowacji

Słowackie święta

Słowacka kulinaria

Zakupy na Słowacji

Vademecum kierowcy

Przepisy prawne

Połączenia telefoniczne

Święta na Słowacji

Święta na SłowacjiZastanawialiście się kiedyś jakie są święta obchodzone na Słowacji? Przeglądając poszczególne wydarzenia łatwo można zauważyć, że nasi południowi sąsiedzi są tak bardzo podobni do nas, Polaków...

Czytaj więcej...

Vademecum kierowcy

Trójkąt ostrzegawczyZanim wybierzesz się w podróż na Słowację, dobrze przygotuj swój samochód. I nie chodzi tu o zatankowanie baku, czy sprawdzenie świateł, ale o bardzo istotne rzeczy, które powinny być dopilnowane jeszcze przed wyjazdem. Czy Twój samochód jest już gotowy do jazdy?

 

Czytaj więcej...

Opłaty drogowe na Słowacji

Mapa - autostrady na SłowacjiOpłaty drogowe, w formie winiet pobierane są za przejazd określonymi odcinkami autostrad i drogami pierwszej klasy (drogi te łączą wszystkie miasta wojewódzkie i powiatowe, co stanowi ponad połowę słowackiej sieci drogowej).

Czytaj więcej...

Jakie dokumenty musi mieć dziecko podczas podróży za granicę?

Podczas podróżowania po krajach UE, dziecko musi mieć z sobą dokument tożsamościZarówno Polska, jak i Słowacja są jednymi z grona państw europejskich należących do strefy Schengen, a co za tym idzie, obowiązuje tu swobodny przepływ ludzi, towarów oraz usług. Prościej mówiąc „nie ma granic”, a przynajmniej tych tradycyjnych, stresujących, nieustannie kojarzonych z długimi kolejkami i skrupulatną kontrolą.
Nie oznacza to jednak, że podróżując po krajach strefy Schengen wolno nam robić to bez jakichkolwiek dokumentów.

Czytaj więcej...

Czego nie wolno na Słowacji…

Pasy w samochodzieNieznajomość przepisów szkodzi, a brak znajomości zakazów i nakazów w państwie, w którym obowiązuje euro, szkodzi poczwórnie (w zależności od kursu tej waluty w danym dniu). Pewnie wiecie o tym doskonale. My również.

Czytaj więcej...

Połączenia lotnicze

Samolot skyeuropeNarodowe tanie linie lotnicze:
 

Loty regularne: z Bratysławy do Koszyc, Pragi, Dubrownika, Kopenhagi, Manchesteru, Nice, Krakowa, Amsterdamu, Barcelony, Rzyma, Warszawy, Londyna, Paryżu, Stuttgartu, Wenecji, Mediolanu i Zurychu, połączenie regularne Koszyce - Praga

 

Czytaj więcej...

Zakupy

Złoty Bażant

Przyzwyczailiśmy się, że na Słowacji jest wszystko dużo tańsze niż w Polsce....dziś niestety wiele się zmieniło. Poziom cen w stolicy, a przede wszystkim w jej centrum jest wyraźnie wyższy, niż w pozostałych regionach Słowacji. W dniu 1 stycznia 2009 roku Słowacja przyjęła wspólną walutę europejską - Euro (EUR) i jest szesnastym państwem UE, które przystąpiło do strefy Euro.

Czytaj więcej...

Ambasady

Znaki słowackiePLACÓWKI POLSKIE ZA GRANICĄ

Ambasada RP
ul. Hummelova 4, 814 91 Bratislava
Tel. (00 421 - 2) 5441 3175 (całodobowe), 5441 3174,
5441 2142 , 5441 3196, 5441 2422, 5441 3221
fax. (00 421 - 2) 5441 3184,

Czytaj więcej...

Połączenia telefoniczne

Telefon
Telefonowanie za granice:

00 + kod określonego państwa + kod lokalny + numer telefonu/faksu.

Czytaj więcej...

Nech są paci! Nie szukaj Kasi w lesie. Podstępne językowe rozbieżności na moim pierwszym study tourze

RozmowaBędąc na Słowacji musimy powiedzieć sobie stanowczo: jest czas na taktykę i jest czas na improwizację.
W  pierwszym wypadku możemy obrać strategię jednej z trzech bezpiecznych opcji uzależnionych od stopnia naszej znajomości języków obcych.

Czytaj więcej...

Sprawdź inne miejsca na udany wypoczynek